Zagovornik načela enakosti je obravnaval domnevni primer diskriminacije pri dostopu do portala za komuniciranje z zdravnikom. Prijavitelj diskriminacije je trdil, da mu je zdravstvena ustanova onemogočila dostop do portala za komunikacijo z zdravnikom za mladoletnega otroka zaradi osebne okoliščine spola. Do portala bi lahko dostopal šele po tem, ko bi pridobil soglasje otrokove matere. Zagovornik diskriminacije ni ugotovil. V postopku je namreč ugotovil, da soglasje drugega starša ni bilo vezano na spol, temveč na okoliščino, kdo se je v sistem prijavil prvi.
Na Zagovornika načela enakosti se je obrnil oče mladoletnega otroka. Zatrjeval je diskriminacijo zdravstvene ustanove pri dostopu do portala za komunikacijo z zdravnikom za svojega mladoletnega sina samo zato, ker je oče. Ambulanta naj mu ne bi omogočila dostopa, dokler ne pridobi soglasja otrokove mama.
Zagovornik je v postopku ugotavljanja diskriminacije ugotovil, da lahko starši v portal vstopajo po registraciji in aktivaciji profila. Starš, ki otroka doda prvi, pri tem pridobi vlogo »skrbnika« in upravlja z dodeljevanjem dostopov do profila otroka drugim uporabnikom. V primeru, da starš drugemu staršu ne želi dodeliti dostopa, lahko starš kontaktira zdravstveno ustanovo. Po priložitvi uradnih dokumentov skrbnik portala staršu omogoči dostop do profila otroka.
Pridobitev soglasja starša tako ni odvisna od spola starša, ampak zgolj od vrstnega reda pridobitve dostopa. Če je kot prvi skrbnik v aplikaciji določen oče, je on tisti, ki dodeljuje dostop drugim uporabnikom do otrokovega profila. Zato Zagovornik v tem primeru ni ugotovil diskriminacije na podlagi osebne okoliščine spola.
Odločba Zagovornika je dostopna na https://zagovornik.si/wp-content/uploads/2024/07/Odlocba_Zagovornik-ni-ugotovil-diskriminacije-pri-dostopu-do-portala-za-komuniciranje-z-zdravnikom-1.pdf.