Predsednica Državnega zbora mag. Urška Klakočar Zupančič je sprejela zagovornika načela enakosti Miho Lobnika, ki ji je predal letno poročilo za leto 2024. Lobnik je na srečanju dejal, da je varstvo pred diskriminacijo v jedru zagotavljanja človekovih pravic. Kot je povedal, je cilj delovanja Zagovornika graditi družbo, v kateri so vsi posamezniki, ne glede na osebne okoliščine, obravnavani z enakim spoštovanjem in dostojanstvom. Predsednica Državnega zbora je poudarila pomembnost vzajemnega spoštovanja in ničelne tolerance do vsakršne diskriminacije.
Zagovornik je predsednici državnega zbora povedal, da so lani z ekipo nadaljevali delo na ključnih področjih, vključno z obravnavo individualnih primerov diskriminacije, pripravo posebnih poročil, izdajanjem priporočil za izboljšanje zakonodaje in praks ter ozaveščanjem širše javnosti.
Tudi v lanskem letu so največ prijav diskriminacije prejeli s področja zaposlovanja in dela ter področja ponujanja blaga in storitev. Tretjina vseh zaključenih primerov je bila povezana s službenimi zadevami, približno petina pa s tržnimi. Svetovanje in podporo je pri Zagovorniku lani iskalo 550 posameznikov, ki so menili, da so diskriminirani. Zagovornik je izdal tudi več kot sto priporočil za odpravo ali preprečevanje diskriminacije, večino za zagotavljanje enakih možnosti in enake obravnave ljudi z invalidnostmi.
Pri Zagovorniku so lani pregledali tudi, kako kot družba uresničujemo mednarodno Konvencijo o pravicah invalidov, ki jo je Slovenija ratificirala leta 2008. Ugotovili so, kot je dejal Lobnik, da konvencija v našem prostoru še ni zares zaživela, saj četrtina javnega prostora še ni dostopna ljudem z invalidnostmi, prav tako ostaja težava medkrajevni javni prevoz.
S področja delovanja Zagovornika je bila še lanska odločitev vrhovnega sodišča, ko je v individualnem sporu glede diskriminacije pri nagradi iz naslova poslovne uspešnosti podjetja sklenilo, da je različno obravnavanje zaposlenih na podlagi njihove osebne okoliščine zdravstvenega stanja pri izplačilu te nagrade nedopustno. Zagovornik tako odloča vse od leta 2019, ko je izdal prvo odločbo o diskriminaciji pri izplačilu teh nagrad.
Kot je na srečanju še izpostavil Lobnik, je leta 2024 v primerjavi s preteklim letom naraslo število prekrškov vzbujanja nestrpnosti. Leta 2023 so policisti zaradi nasilnega in drznega vedenja, ki je bilo povezano z osebnimi okoliščinami narodnosti, rase, spola, vere in spolne usmerjenosti, ukrepe izrekli v 62 primerih prekrškov, lani pa v 81 takih primerih.
V rednem letnem poročilu Zagovornika sta predstavljeni tudi novi evropski direktivi za organe za enakost, ki neposredno zadevata Zagovornika načela enakosti in ju mora Slovenija implementirati do junija 2026.
Redno letno poročilo Zagovornika je objavljeno na https://zagovornik.si/wp-content/uploads/2025/02/Redno-letno-porocilo-za-leto-2024.pdf.
Foto: Državni zbor/Matija Sušnik