Ljubljančan, ki živi pri hotelu Exe Lev na Vošnjakovi ulici, je Zagovornika opozoril na to, da je za ljudi s trajnimi ali začasnimi gibalnimi oviranostmi večkrat neprehoden ožji pločnik, po katerem se mimo hotela pride na Gosposvetsko cesto. Prehod so onemogočali prečno nepravilno parkirani avtomobili, ki so segali na pločnik.
Zagovornik je Mestno občino Ljubljana in policijo opozoril na dolžnost, da so javne površine in zasebne površine, potrebne za dostop do dobrin in storitev, dostopne tudi tistim, ki se težje gibajo oziroma uporabljajo vozičke in druge pripomočke za lastno premikanje ali za prevoz otrok.
Ukrepali so tudi na Policijski upravi Ljubljana, ki je pristojnemu Oddelku za gospodarske dejavnosti in promet MOL predstavila možno drugačno ureditev parkiranja. Nazadnje pa je oddelek v dogovoru s hotelom parkirišča tudi res uredil tako, da zdaj vzdolžno parkirani avtomobili prehajanja pešcev ne morejo več ovirati. Za njihovo varno prehajanje je dovolj prostora.
Zagovornik redno opozarja, da je za zagotovitev enakih možnosti nujno zagotoviti tudi dostopne prostore v javni rabi in javni potniški promet. »Ovire v javnem prostoru so tisto, kar moramo kot družba odpraviti zato, da bi lahko vsi, ki se težje gibljejo, prihajali v vse prostore, dostopne večini,« poudarja zagovornik načela enakosti Miha Lobnik.
Na podlagi Zagovornikovih priporočil je Zavod za kulturno dediščino pripravil smernice, kako dostopnost zagotoviti v zaščitenih prostorih v javni rabi: https://www.zvkds.si/wp-content/uploads/2025/09/vestnik_XXXIII_web.pdf.
Izdelki Zagovornika so objavljeni na https://zagovornik.si/izdelki-zagovornika/.