Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik je v Državnem svetu predstavil redno letno poročilo Zagovornika za leto 2022. Državni svetniki so ocenili, da je poročilo kakovostno, pregledno in informativno. Pohvalili so tudi Zagovornikov angažma pri obveščanju različnih javnosti o varstvu pred diskriminacijo.
Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik je v predstavitvi rednega letnega poročila državnim svetnikom povedal, da je v letu 2022 Zagovornik svetovanje zaradi domnevne diskriminacije nudil 440 ljudem. Ti so v prošnjah za svetovanje oziroma prijavah diskriminacije kot razlog neupravičeno neenake obravnave, ki so je bili deležni, največkrat navedli osebno okoliščino invalidnosti.
Kot je še navedel Lobnik, je Zagovornik lani zaključil 50 postopkov ugotavljana diskriminatornosti ravnanj, diskriminacijo pa ugotovil v 14 zadevah. Poleg diskriminacije pri merilih za izplačilo božičnice je ugotovil diskriminacijo Romov pri postrežbi v lokalu; diskriminacijo političnih strank na podlagi vere ali prepričanja s strani radijske postaje; diskriminacijo pri razgovoru za službo, ko je kandidatka dobila vprašanje o načrtovanju družine; diskriminacijo pri omejitvi dostopa do brezplačnih smučarskih vozovnic; diskriminacijo kubanske državljanke in državljana Sirije s strani banke in druge finančne institucije; diskriminacijo javne uslužbenke, ki je bila negativnih posledic deležna po tem, ko je opozorila na diskriminacijo določene etnične skupine v Sloveniji; in diskriminacijo pri prenovi železniške postaje, ko je bil zgrajen tudi nov podhod, ki ljudem z invalidnostmi ne omogoča neoviranega dostopa.
Lobnik je v predstavitvi izpostavil, da se je lani uspešno zaključilo prvo zastopanje diskriminirane stranke na sodišču, ki ga je Zagovornik začel v letu 2019. Diskriminiranemu je bilo dosojeno nadomestilo za diskriminacijo na podlagi starosti.
Zagovornik je sicer v letu 2022 zaključil tudi 29 ocen predpisov in za približno tretjino predpisov ocenil, da so diskriminatorni, je povedal Lobnik. Dal je tudi 81 priporočil za spodbujanje enakega obravnavanja in izboljšanje predlogov zakonov in veljavnih predpisov.
Tudi v letu 2022 je poznavanje načela enake obravnave in enakih možnosti Zagovornik krepil z okroglimi mizami in spletnimi pogovori o svojih izdelkih. Eden izmed njih je bil pogovor ob izdaji strokovnega prevoda priročnika o evropskem protidiskriminacijskem pravu Agencije EU za temeljne pravice (FRA), ki bo v pomoč tudi pri nadaljnjem razvoju slovenske pravne terminologije. Izdal je tudi posebno poročilo o dostopnosti srednjih šol za gibalno ovirane in zgibanki o nedopustnosti diskriminacije po starosti ter prenovil spletno stran organa, je navedel Lobnik. Pristojne je lani tudi večkrat opomnil, da se decembra 2025 izteče skrajni rok za zagotovitev dostopnosti objektov v javni rabi po Zakonu o izenačevanju možnosti invalidov.
Državni svetniki so se ob seznanitvi z letnim poročilom Zagovornika za leto 2022 sklenili, da je to kakovostno, pregledno in informativno. Ocenili so, da Zagovornik s svojim delom dokazuje, da država nujno potrebuje organ za varstvo pred diskriminacijo. Pohvalili so Zagovornikov angažma pri obveščanju različnih javnosti o varstvu pred diskriminacijo. Izrazili pa zaskrbljenost nad tem, da je neuresničen velik odstotek Zagovornikovih priporočil ministrstvom.
Redno letno poročilo Zagovornika je v elektronski obliki dostopno na naslovu https://zagovornik.si/izdelki-zagovornika/letno-porocilo/. Neposredno pa do datotek dostopate tudi s klikom na sledeče povezave:
- Prvi del poročila
V prvem delu poročila so zbirno in sistematično navedene vse dejavnosti Zagovornika v preteklem letu. Poglavja opišejo pregled dela in statistiko na posameznih primerih kot na širših družbeno sistemskih področjih. - Drugi del poročila
Vsebina drugega dela predstavlja povzetke posameznih primerov po osebnih okoliščinah ter opise izobraževalnih in ozaveščevalnih aktivnosti Zagovornika načela enakosti. - Tretji del poročila
Vsebina tretjega dela predstavlja povzetke posameznih primerov po ministrstvih, ki pokrivajo posamezna področja ter pregled splošnih in posebnih ukrepov za odpravo diskriminacije in spodbujanje enakega obravnavanja.