Vrhovno sodišče je v individualnem delovnem sporu vsebinsko odločilo o nedopustnosti različnega obravnavanja zaposlenih pri izplačilu nagrade iz naslova poslovne uspešnosti podjetij zaradi odsotnosti z dela zaradi bolezni. O tem je odločalo zaradi različne sodne prakse dveh višjih sodišč – upravnega sodišča ter višjega delovnega in socialnega sodišča.
V sklepu VIII Ips 9/2024 z 20. 8. 2024 je posredno potrdilo pravilnost argumentacije upravnega sodišča in Zagovornika v njegovem prvem primeru ugotovljene diskriminacije pri božičnicah iz septembra 2019.
Zagovornik je takšno argumentacijo uporabil tudi v drugih primerih ugotavljanja diskriminacije pri izplačilu božičnice. Doslej jo je ugotovil v 17 zadevah, v obravnavi pa ima še 8 zadev, v katerih zaposleni zatrjujejo slabšo obravnavo pri izplačilu božičnic zaradi osebnih okoliščin zdravstvenega stanja, nosečnosti, starševstva, invalidnosti. Na upravnem sodišču je trenutno v obravnavi 5 primerov, v katerih tožniki nasprotujejo odločbam Zagovornika glede diskriminacije pri izplačilu božičnice.
Miha Lobnik, zagovornik načela enakosti:
»Odločitev Vrhovnega sodišča glede diskriminacije pri božičnicah pozdravljam, saj je skladna z argumentacijo Zagovornika načela enakosti. Tako kot smo pri Zagovorniku rekli v vseh naših tovrstnih primerih, so tudi vrhovni sodniki poudarili, da odsotnost z dela zaradi katere izmed osebnih okoliščin zaposlenih, kot so zdravstveno stanje, invalidnost, nosečnost in starševstvo, ne sme biti razlog za to, da bi zaposleni prejeli nižjo božičnico. Ko se to zgodi, je tudi po oceni vrhovnih sodnikov to diskriminacija. Odločitev je izjemno pomembna, tudi prelomna. Vsem sodiščem, inšpektoratu in Zagovorniku daje jasno sodno prakso, jasna navodila, kako odločati v podobnih primerih. Podjetjem pa, kako ravnati, ko se odločijo dobiček deliti z delavci. Odločitev bo učinkovala tudi kot dodatno zagotovilo delavcem, da bodo lahko terjali tisto, kar jim pripada, če so bili doslej pri nagradi iz naslova poslovne uspešnosti diskriminirani. Hkrati pa bo delovala tudi preventivno, za preprečevanje diskriminacije na tem področju.«