Domnevna diskriminacija zaradi nege otroka

11. 2. 2025
Svetovanje

Posameznica je Zagovorniku predstavila svojo situacijo, v kateri kot asistentka na fakulteti zaradi nege otroka večkrat ne more izvesti vseh pedagoških ur. Delodajalec ji zato nalaga nadomeščanje. Če tega ne naredi, te ure opravi drug pedagog. V prvem primeru je delovno dodatno obremenjena, v drugem pa ji delodajalec za neopravljene ure zmanjša plačo, kar se ji zdi diskriminatorno in nezakonito ravnanje. Poudarila je, da so ure upravičeno odpadle zaradi njene osebne okoliščine starševstva, fakulteta pa za izplačilo nadomestila plače nima stroškov, saj so ti v celoti kriti s strani zavoda za zdravstveno zavarovanje.

Zagovornik je stranki svetoval, naj se najprej obrne na delodajalca in zahteva pojasnilo glede pravnih podlag za nadomeščanje ur ter omenjeno zmanjšanje plače. Pojasnil ji je, da bi lahko šlo za primer posredne diskriminacije, če bi se izkazalo, da so starši, ki so odsotni zaradi nege otrok, v slabšem položaju kot drugi zaposleni. Nadalje je Zagovornik stranki svetoval, naj se obrne na sindikat za pravno pomoč ter na inšpektorat za delo, ki ima pristojnosti za preučitev morebitnih kršitev, vključno z diskriminacijo. Poleg tega je opozoril, da ima posameznica možnost v primeru, če delodajalec ne reši zadeve v njeno korist, uporabiti sodno varstvo, ki omogoča tudi mediacijo za sporazumno reševanje sporov med delodajalcem in delavcem.

Posameznica se je nato ponovno obrnila na Zagovornika in navedla, da je od pravne službe fakultete prejela pojasnilo, da jo v primeru odsotnosti zaradi nege otrok nadomešča drugi izvajalec, ki opravi dodatne pedagoške ure, medtem ko ona zaradi izpada teh ur prejme nižje plačilo. Sindikat ji je pojasnil, da zmanjšanje plače ne sme vplivati na siceršnjo osnovno pedagoško obveznost pedagoškega delavca oz. delavke. V zvezi s tem je Zagovornika vprašala, ali ti podatki kakor koli vplivajo na njegovo predhodno pojasnilo.

Zagovornik je v odgovoru navedel, da ti podatki dodatno osvetljujejo situacijo, vendar se nanašajo na specifično delovnopravno ureditev plačila in nadomeščanja. Posameznici je priporočil, naj se glede tega vprašanja posvetuje s sindikatom ali inšpektoratom za delo. Kar zadeva vprašanje morebitne diskriminacije, je Zagovornik ponovil svoje stališče, da na podlagi razpoložljivih informacij ni mogoče jasno prepoznati neenake obravnave zaradi starševstva, vendar ostaja odprt za možnost konkretne obravnave v postopku ugotavljanja diskriminacije, če bi posameznica predložila relevantne dokaze.