Miha Lobnik, zagovornik načela enakosti, je bil na redni letni skupščini evropske mreže organov za enakost Equinet včeraj ponovno izvoljen v izvršni odbor Equineta do leta 2025. Kot član izvršnega odbora bo tudi v novem mandatu aktivno sodeloval pri odločitvah o delovanju te mednarodne organizacije.
Equinet je mednarodna organizacija, ki povezuje državne organe za varstvo pred diskriminacijo iz 34 evropskih držav. Prizadeva si za okrepitev odprave diskriminacije in spodbujanje enake obravnave, kar dosega s sodelovanjem z različnimi mednarodnimi akterji, predvsem Evropsko komisijo, Agencijo EU za temeljne pravice, Organi Sveta Evrope (Komisar za človekove pravice, ECRI) ter Organizacijo združenih narodov. Omogoča sodelovanje in deljenje pozitivnih praks med organi za enakopravno obravnavo in prispeva pri razvoju prava varstva pred diskriminacijo.
Izvršni odbor Equineta skrbi za usmeritev in delovanje organizacije in izvaja nadzor nad delovnimi skupinami, v katerih delujejo predstavniki vseh nacionalnih ustanov za varstvo pred diskriminacijo, kot je slovenski Zagovornik načela enakosti. Zagovornik Miha Lobnik je bil član izvršnega odbora Equineta tudi v mandatih 2019–2021 in 2021–2023.
Miha Lobnik, zagovornik načela enakosti, je ob izvolitvi povedal: »Moja izvolitev v izvršni odbor evropske zveze zagovornikov načela enakosti potrjuje, da napredek Slovenije na področju varstva pred diskriminacijo v Evropi v zadnjih letih ni ostal neopažen. Naši skupni izzivi v prihodnje so tema dveh prihajajočih novih direktiv, ki bosta ključni za utrditev sistematičnega dela na zmanjševanju diskriminacije v Evropi. Med drugim bosta urejali tudi standarde za delovanje zagovornikov načela enakosti, ki jim zagotavljajo pogoje za neodvisnost in dovoljšnja sredstva za učinkovito delovanje. To je še vedno izziv tudi za Slovenijo, kjer z vladnim predlogom proračuna ne bo mogoče izvajati vseh z zakonom določenih obveznosti. Ob tem nas čakajo še pomembni drugi izzivi. Umetna inteligenca je lahko vir mnogih neenakosti in potreben bo stalen nadzor, ki bo skrbel, da negativni učinki robotskega odločanja ne bodo prevladali nad pozitivnimi.«