Zagovornik načela enakosti (Zagovornik) je Vladi Republike Slovenije priporočil, da čim prej pristopi k pripravi in sprejme štiri manjkajoče strateške načrte na nacionalni ravni. Ti so namreč ključna podlaga za snovanje naprednih in z EU smernicami usklajenih ukrepov varstva pred diskriminacijo in spodbujanja enakih možnosti tako zakonodajni ravni, kot na ravni politik. Vladi RS je priporočil tudi, da vzpostavi enotno točko na ravni vlade (ministrstva, urada ali druge organizacijske enote), katere ključna naloga bi bila priprava, sprejem in spremljanje učinkovitosti izvajanja nacionalnih politik preprečevanja in odprave diskriminacije ter spodbujanja enakih možnosti na celovit in poenoten način.
Aktualna Evropska komisija (EK) je doslej s področja varstva pred diskriminacijo za posamezne ranljive skupine ljudi oziroma za preprečevanje določene oblike diskriminacije sprejela šest ključnih strateških dokumentov. To so:
- Unija enakosti: strateški okvir EU za enakost, vključevanje in udeležbo Romov
- Unija enakosti: strategija o pravicah invalidov za obdobje 2021–2030
- Unija enakosti: strategija za enakost spolov za obdobje 2020–2025
- Unija enakosti: akcijski načrt EU za boj proti rasizmu za obdobje 2020–2025
- Unija enakosti: strategija za enakost LGBTIQ oseb za obdobje 2020–2025
- Strategija EU za boj proti antisemitizmu in negovanje judovskega življenja (2021–2030)
Gre za temeljne strateške usmeritve EU glede zagotavljanja enakopravnosti, enakega položaja in enakih možnosti posameznih družbenih skupin z določeno osebno okoliščino na različnih področjih družbenega življenja, ki naj bi jim države članice sledile pri snovanju nacionalnih strateških načrtov in posledično politik (policy) in ukrepov z namenom zagotavljanja enakih možnosti pripadnikov teh skupin.
V Sloveniji sta v veljavi le dva – Nacionalni program ukrepov za Rome za obdobje 2021–2030 in Akcijski program za invalide 2022–2030.
Ni pa sprejetih nacionalnih strateških načrtov, ki bi v nacionalni okvir politik prenesel navedene strateške dokumente:
- Unija enakosti: strategija za enakost spolov za obdobje 2020–2025
- Unija enakosti: akcijski načrt EU za boj proti rasizmu za obdobje 2020–2025
- Unija enakosti: strategija za enakost LGBTIQ oseb za obdobje 2020–2025
- Strategija EU za boj proti antisemitizmu in negovanje judovskega življenja (2021–2030).
Eden od razlogov, da teh nacionalnih strateških načrtov še vedno nimamo, je tudi v tem, da na ravni vlade ni določene enotne točke (ang. focal point), ki bi na celovit način skrbela za koordinacijo nacionalnih politik preprečevanja in odprave diskriminacije ter spodbujanja enakih možnosti. Na ta način bi bila zagotovljena priprava in sprejetje nacionalnih strateških načrtov s področja varstva pred diskriminacijo in koordinacija aktivnosti oziroma ukrepov za doseganje ciljev, določenih v teh načrtih. Prav tako je namen te točke, da na sistematičen način spremlja učinkovitost izvajanih politik oziroma ukrepov, katerih cilj je odprava ali preprečevanje diskriminacije.
Priporočilo je dostopno na povezavi https://zagovornik.si/izdelki-zagovornika/priporocila/.