Zagovornik načela enakosti je obravnaval domnevno diskriminacijo dijakov, ker je srednja šola organizirala obvezno tedensko ekskurzijo v tujini. Prijavitelj diskriminacije je zatrjeval, da so zaradi tega diskriminirani dijaki, ki si ne morejo privoščiti plačila udeležbe na takšni ekskurziji. Zagovornik je ugotovil, da je šola skupaj s starši zbrala namenske prispevke za plačilo udeležbe na ekskurziji za dijake, ki nanjo zaradi premoženjskega stanja sicer ne bi šli. Zato Zagovornik diskriminacije ni ugotovil.
Na Zagovornika se je z anonimno prijavo obrnil prijavitelj domnevne diskriminacije, ki je navedel, da namerava določena srednja šola za dijake drugega letnika organizirati obvezno enotedensko ekskurzijo v tujini. Menil je, da bi ta odločitev šole lahko povzročila slabšo obravnavo vseh tistih dijakov, ki si zaradi njihove osebne okoliščine premoženjskega stanja ekskurzije ne bi mogli privoščiti.
Zagovornik je v postopku ugotavljanja diskriminacije preveril, ali navedbe iz prijave diskriminacije držijo in za pojasnila prosil obravnavano srednjo šolo.
Iz šole so Zagovorniku pojasnili, da so se z izvedbo takšne ekskurzije strinjali in jo podprli starši dijakov na roditeljskih sestankih in tudi svet staršev. Pri tem so se dogovorili tudi o zbiranju prostovoljnih prispevkov v šolski sklad, namenjenih plačilu udeležbe na ekskurziji za vse dijake, ki bi si to težje privoščili. Posebej so poudarili, da so ekskurzijo v takšni obliki organizirali tudi zato, da bi se lahko tudi dijaki iz družin v finančni stiski udeležili vsaj ene dejavnosti v tujini. Šola namreč sicer ponuja tudi izbirne ekskurzije. Navedli so, da je nekaj staršev že zaprosilo za pomoč pri kritju stroškov, kar je šola tudi odobrila. In da poskušajo pri dijakih, ki udeležbo odpovejo, neposredno izvedeti, če bi ob finančni pomoči na ekskurzijo šli.
Na podlagi teh navedb je Zagovornik ugotovil, da šola s finančno pomočjo iz posebnega šolskega sklada omogoča, da se dijaki s slabšim premoženjskim stanjem obvezne ekskurzije v tujini lahko udeležijo tako kot njihovi vrstniki, katerih starši oziroma družine nimajo slabega premoženjskega stanja. Zato je odločil, da šola z organizacijo obvezne ekskurzije v tujini ni kršila prepovedi diskriminacije, saj je s finančno pomočjo poskrbela za preprečevanje takšne možne diskriminacije.
Odločba Zagovornika je objavljena na https://zagovornik.si/wp-content/uploads/2023/11/Odlocba_Srednja-sola-z-organizacijo-obvezne-ekskurzije-v-tujini-ni-diskriminirala-dijakov-iz-manj-premoznih-druzin.pdf.