Evropska komisarka za enakost Helena Dalli in podpredsednik Evropskega parlamenta Marc Angel sta na delovnem obisku v Sloveniji obiskala tudi Zagovornika načela enakosti.
Miha Lobnik, zagovornik načela enakosti, jima je predstavil razvoj in delovanje slovenskega organa za varstvo pred diskriminacijo.
Povedal je, da organ vsako leto pomoč in svetovanje nudi več sto posameznikom, ki menijo, da so diskriminirani.
Navedel je, da je diskriminacija tudi v Sloveniji izziv. Raziskave Zagovornika kažejo, da vsak peti prebivalec Slovenije meni, da je že bil diskriminiran.
Lobnik je povedal, da je Zagovornik skupaj s partnerji pridobil evropska sredstva za projekt Soočimo se z diskriminacijo. Partnerji projekta bodo med drugim izobrazili več javnih uslužbencev na lokalni ravni, da bodo sposobni prepoznati diskriminacijo in primerno ukrepati.
Lobnik, Dalli in Angel so na srečanju govorili tudi o zakonodajni pobudi Evropske komisije o standardih za organe za enakost, ki bi veljali po vsej Uniji in ki od držav članic EU zahtevajo, da organom za enakost zagotovijo dovolj sredstev za učinkovito opravljanje njihovega dela. O pobudi trenutno potekajo pogajanja med Evropskim parlamentom in Svetom EU.
Lobnik je pobudo pozdravil in izrazil upanje, da bo spodbudila prizadevanja za ustrezno financiranje pomoči diskriminiranim. Kot je dejal, se ob sprejetju teh standardov ne bo več moglo zgoditi, da bi vlade enostransko in brez argumentov spremenile temeljne pogoje za delovanje organov za enakost, kot se to v Sloveniji dogaja trenutno s predlogom državnega proračuna.
»Vlada za aktivnosti Zagovornika odmerja občutno manj sredstev,« je opozoril zagovornik. »Že preden so Slovenijo prizadele poplave, je Zagovornikov proračun za leti 2024 in 2025 znižala za 15 odstotkov. Zagovornik je zaradi ujme tudi sam prispeval štiri odstotke svojega proračuna za naslednji dve leti. Zagovornik s tem predlogom ostaja brez vseh programskih sredstev za izpolnjevanje zakonsko določenih nalog, kar je slab signal za varstvo pred diskriminacijo v Sloveniji,« je Lobnik izpostavil na srečanju.
»V veselje mi je bilo spoznati vodjo nadvse delovnega slovenskega organa za varstvo pred diskriminacijo,« je po srečanju dejala komisarka Dalli. »Pri predlagani zakonodaji o standardih za Zagovornike načela enakosti je pomembna tako podpora Slovenije kot drugih članic Evropske unije in Evropskega parlamenta, da bi zagotovili kar največjo zaščito in varnost pred različnimi oblikami diskriminacije. Zagovornikom načela enakosti v vsaki članici Unije je treba zagotoviti neodvisnost, ustrezne vire in pooblastila, da bi lahko spodbujali enakopravno obravnavo in zagotavljali podporo žrtvam diskriminacije. To je ena izmed osnovnih temeljnih vrednot Unije enakosti.«
