Zagovornik načela enakosti varstvo pred diskriminacijo zagotavlja vsem prebivalcem Slovenije. Žrtve diskriminacije so zaradi njihovih osebnih okoliščin državljanstva, narodnosti, rase ali etničnega porekla in jezika tudi tujci. Predstojnik Zagovornika Miha Lobnik in sodelavci so veleposlanikom in drugim diplomatskim predstavnikom tujih držav v Sloveniji predstavili delo in izdelke slovenskega organa za spodbujanje enake obravnave v letu 2022. Udeležence sprejema je nagovorila tudi vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Jerneja Jug Jerše.
Zagovornik načela enakosti je za krepitev sodelovanja organa na mednarodni ravni tudi letos svoje redno letno poročilo prevedel v angleščino. S poročilom je seznanil sorodne organe evropskih držav in druge evropske institucije, ki delujejo na področju zagotavljanja enake obravnave in enakih možnosti. Na posebnem dogodku je zagovornik Miha Lobnik s sodelavci delo organa predstavil tudi predstavnikom veleposlaništev v Sloveniji. Med obravnavanimi primeri ugotovljene diskriminacije so bili med žrtvami tudi priseljenci.
Zagovornik Miha Lobnik je uvodoma predstavil pristojnosti in delovanje organa. Samostojna svetovalka Zagovornika Mateja Galič je udeležencem predstavila delovanje Oddelka za ugotavljanje diskriminacije, svetovanje in zagovorništvo. Povedala je, da so v lanskem letu svetovanje nudili 440 posameznikom. Zaključili so 50 postopkov ugotavljanja diskriminatornosti ravnanj in diskriminacijo ugotovili v 14 zadevah. Opravili so tudi 29 ocen diskriminatornosti predpisov in za diskriminatorne ocenili devet predpisov.
Delo in izdelke Zagovornikovega Oddelka za sistemsko spremljanje, ozaveščanje in preventivo na področju diskriminacije je predstavila vodja oddelka Jelena Aleksić. Povedala je, da je Zagovornik lani pripravil strokovni prevod priročnika o evropskem protidiskriminacijskem pravu in zgibanki o nedopustnosti diskriminacije po starosti. Izpostavila je ugotovitve posebnega poročila o dostopnosti srednjih šol za gibalno ovirane in ugotovitve raziskave o stanju na področju diskriminacije v Sloveniji, ki kaže, da je diskriminacija ena večjih težav v Sloveniji. Povedala je, da je Zagovornik za izboljšanje varstva pred diskriminacijo dal tudi 81 priporočil, večino na predloge predpisov.
Kljub predstavljenim rezultatom je vlada v predlogu državnega proračuna za aktivnosti Zagovornika enostransko in brez argumentov določila občutno manj sredstev, je na dogodku povedal zagovornik Miha Lobnik. »Že preden so Slovenijo prizadele poplave, je Zagovornikov proračun za leti 2024 in 2025 znižala za 15 odstotkov. Zagovornik je zaradi ujme tudi sam prispeval štiri odstotke svojega proračuna za naslednji dve leti. Zagovornik s tem predlogom ostaja brez vseh programskih sredstev za izpolnjevanje zakonsko določenih nalog, kar je slab signal za varstvo pred diskriminacijo v Sloveniji.«
Udeležence dogodka je pozdravila tudi vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Jerneja Jug Jerše. Poudarila je, da je zagotoviti enako obravnavo ljudi ne glede na osebne okoliščine vodilo Evropske komisije. Izrazila je zadovoljstvo, da Komisijo pri njenih prizadevanjih podpira tudi evropska mreža organov za enakost Equinet, v kateri aktivno sodeluje tudi Zagovornik. Napovedala je podporo Zagovorniku pri zagotavljanju pogojev za njegovo delovanje, saj si prizadeva za iste vrednote kot Komisija.
Dogodka, ki je potekal v Cankarjevem dom v Ljubljani, so se udeležili veleposlanice in veleposlaniki, namestniki veleposlanikov in drugi predstavniki veleposlaništev Avstrije, Albanije, Bolgarije, Francije, Hrvaške, Irske, Italije, Kosova, Poljske, Romunije, Španije in Švice.
Redno letno poročilo Zagovornika v angleščini je v elektronski obliki dostopno na povezavi https://zagovornik.si/en/what-we-do/annual-reports/.
Več o delu Zagovornika v letu 2022 je na povezavi https://zagovornik.si/zagovornik-nacela-enakosti-pripravil-redno-letno-porocilo-za-leto-2022/.