Zagovornik načela enakosti je redno letno poročilo za leto 2021 prevedel tudi v angleški jezik. Predstojnik Zagovornika Miha Lobnik je angleško različico poročila na posebnem dogodku predal veleposlanicam, veleposlanikom in drugim predstavnikom tujih držav v Sloveniji. Ob tem jim je skupaj z vodjo oddelka za ugotavljanje diskriminacije, svetovanje in zagovorništvo Nežo Kogovšek Šalamon in vodjo oddelka za sistemsko spremljanje, ozaveščanje in preventivo na področju diskriminacije Jeleno Aleksić predstavil razvoj, pristojnosti in delo Zagovornika. Udeležence je nagovorila tudi vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Jerneja Jug Jerše.
Zagovornik načela enakosti je za krepitev sodelovanja organa na mednarodni ravni tudi letos svoje redno letno poročilo prevedel v angleščino. Poročilo je poslal sorodnim organom evropskih držav in drugim organizacijam, ki delujejo na področju zagotavljanja enake obravnave in enakih možnosti. Na posebnem dogodku je zagovornik s sodelavci predstavil delo tudi predstavnikom veleposlaništev v Sloveniji, ki so se dogodka udeležili.
Zagovornik Miha Lobnik je povedal, da organ opravlja vse naloge, kot jih drugi evropski organi za varstvo pred diskriminacijo. Posebna skrb je posvečena temu, da so odločitve dobro utemeljene in nato čim bolj razumljivo predstavljene javnosti.
Neža Kogovšek Šalamon je povedala, da Zagovornik svetuje vsem, ki se nanj obrnejo, tudi če se izkaže, da izpostavljene težave ne sodijo na področje varstva pred diskriminacijo. V letu 2021 je tako skupno opravil 1.700 ur svetovanja in ga nudil 415 ljudem. Pojasnila je, da se s povečevanjem prepoznavnosti Zagovornika redno veča tudi število prijav diskriminacije in prošenj za svetovanje, ki jih organ prejme vsako leto.
Ugotovitve dveh posebnih poročil, ki jih je Zagovornik pripravil v letu 2021, in sicer o položaju in težavah gluhih v izobraževanju ter o težavah, s katerimi se v postopkih medicinske potrditve spolne identitete in pravnega priznanja spola v Sloveniji soočajo transspolni ljudje, je predstavila Jelena Aleksić. Seznanila jih je tudi s priporočili za izboljšanje varstva pred diskriminacijo.
Na pogovoru, ki je sledil predstavitvi, je zagovornik Miha Lobnik kot novost letošnjega letnega poročila izpostavil navedbe informacij o statusu priporočil, torej, ali so bila že upoštevana ali ne. Ob tem je napovedal, da bo Zagovornik ministre nove vlade podrobno seznanil z dosedanjimi priporočili in jim predstavil, zakaj in kako bi njihova uresničitev izboljšala položaj ranljivih skupin.
Dogodka, ki je potekal v Hiši Evropske unije v Ljubljani, so se udeležili veleposlanice in veleposlaniki, namestniki veleposlanikov in drugi predstavniki veleposlaništev Albanije, Avstrije, Bolgarije, Češke, Francije, Hrvaške, Kosova, Madžarske, Nizozemske, Poljske, Romunije, Španije in Velike Britanije.
Udeležence je pozdravila tudi vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Jerneja Jug Jerše. Poudarila je, da je Evropska unija utemeljena na spoštovanju človekovih pravic in napovedala nadaljnje aktivnosti Evropske komisije za zagotavljanje temeljnih pravic v Uniji in širše.
Redno letno poročilo Zagovornika v angleščini je v elektronski obliki dostopno na povezavi https://zagovornik.si/en/reports/.
Več o delu Zagovornika v letu 2021 pa je na povezavi https://zagovornik.si/zagovornikovo-letno-porocilo-v-letu-2021-najvec-prijav-diskriminacije-s-podrocja-zaposlovanja-in-dela/.